U posljednjih sedam dana, prema najnovijim podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda (GZJZ), zabilježeno je 857 novih slučajeva velikog kašlja u glavnom gradu.
Analizom prijava zaraznih bolesti u Servisu javnog zdravlja (SJZ) u Beogradu, registrovano je 857 slučajeva obolevanja od velikog kašlja, sa incidencijom 50,1/100.000, od marta 2023. do 18. 02. 2024. godine. U prethodnoj nedelji (12.02 – 18. 02. 2024. godine) registrovana su 42 novoobolela. Dijagnoza oboljenja kod 397 obolelih osoba potvrđena je real-time PCR testom iz brisa nazofarinksa, dok je kod 457 obolelih osoba korišćena serologija, odnosno utvrđivanje prisustva IgG antitela na toksin Bordetella pertussis. Obe analize su sprovedene u Referentnoj laboratoriji Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Za preostalih 3 obolele osobe, dijagnoza bolesti je postavljena na osnovu kliničke slike i epidemiološke povezanosti sa laboratorijski potvrđenim slučajem.
Najviše je obolelih među djecom od 10 do 19 godina. Među njima, najviše je onih u uzrasnoj grupi od 12 godina, potom 13, 14, a među najmlađima, u uzrastu od 0 do 4 godine je 88 obolelih.
Obolevanje je registrovano na teritoriji svih beogradskih opština, a najveći broj obolelih je na teritoriji GO Zemun, potom na Voždovcu, Zvezdari, Čukarici i Paliluli.
U istom periodu, registrovano je i pet smrtnih slučajeva povezanih sa velikim kašljem, što je zabrinjavajući trend. Uzročnik ovog oboljenja je bakterija Bordetella pertussis, a simptomi uključuju dugotrajni paroksizmalni kašalj, otežano disanje, smanjenje apetita i povraćanje nakon kašljanja. Ovo je navelo stručnjake da apeliraju na roditelje da vakcinišu djecu kako bi se spriječilo širenje bolesti.
U cilju suzbijanja epidemije velikog kašlja, GZJZ Beograda je pokrenuo program vakcinacije građana, posebno djece. Apelovano je na sve roditelje da vakcinišu svoju djecu i da prate preporučene nacionalne imunizacijske sheme.
Stručnjaci upozoravaju da je vakcinacija ključna za sprečavanje širenja velikog kašlja u zajednici, posebno među osjetljivom populacijom poput male djece. Oni ističu da vakcina protiv velikog kašlja nije samo zaštitna mjera za zdravlje pojedinca, već i zaštita cijele zajednice od epidemije.
Uz to, preporučuju se i higijenske mjere poput redovnog pranja ruku sapunom i vodom te izbjegavanje kontakta s oboljelim osobama. Također, preporučuje se da svi simptome bolesti prijave nadležnim zdravstvenim organima.
Inače, simptomi ove bolesti kod odraslih mogu biti mnogo blaži i slični simptomima prehlade, što može uzrokovati da se bolest ne prepozna ili da se smatra beznačajnom. Međutim, stručnjaci naglašavaju da je važno da se svaki slučaj sumnje odnese ljekaru radi pravovremene dijagnoze i liječenja.
U svakom slučaju, situacija s velikim kašljem u Beogradu zahtijeva pažnju zdravstvenih vlasti i cjelokupne zajednice. Važno je da se provede intenzivna edukacija o prevenciji, simptomima, dijagnostici i liječenju, kao i da se osigura pravodobno pružanje zdravstvene zaštite za sve koji su pogođeni ovom bolešću. Uz to, neophodno je poduzeti sve mjere kako bi se smanjilo širenje virusa i zaustavilo daljnje obolevanje.