Zašto se deca plaše grmljavine i kako da im pomognete da prevaziđu strah

Milan Petrović avatar

Da se deca plaše grmljavine nije retka pojava, pogotovo kada su u pitanju jake oluje kao što su nedavno zadesile pojedine delove Srbije. Grmljavina može izazvati strah kod dece, a kod nekih čak izazvati i zdravstvene tegobe poput mučnine i povraćanja.

Jedna majka je podelila svoje iskustvo na društvenim mrežama o reakciji njenog deteta na grmljavinu. Njen sin se skrio ispod stola i počeo da povraća tokom jake oluje. Ovakve reakcije dece na grmljavinu su česte i mogu biti znak jakog straha.

Po mišljenju stručnjaka, ponašanje roditelja u ovakvim situacijama je ključno. Violeta Zoraja, psiholog i terapeut, ističe da se deca osećaju nesigurno kada roditelji ne uspevaju da kontrolišu situaciju i da je reakcija roditelja presudna za reakciju deteta. Strah od grmljavine može biti normalan tokom odrastanja, ali ukoliko se javlja često i generalizuje na druge stvari, preporučuje se poseta psihologu.

Doktorka Biserka Obradović ističe da promene vremena mogu izazvati disbalans hormona kod dece, što može uticati na njihovo ponašanje, napetost, nervozu, razdražljivost, pa čak i glavobolje i loš san. Roditelji treba da budu smireni, da razgovaraju sa detetom, igraju se sa njim i skrenu mu pažnju na druge stvari tokom grmljavine.

U takvim situacijama, roditelji treba da budu smireni i da budu uz dete kako bi se ono osećalo bezbedno. Takođe, preporučuje se pronalaženje zabave za dete tokom grmljavine i razgovor sa detetom nakon što oluja prođe. Ukoliko se učestali strahovi javljaju i generalizuju na druge situacije, poseta psihologu može biti neophodna.

Važno je da roditelji budu podrška deci i pokažu im kako da prevaziđu strah od grmljavine i drugih nepredvidivih situacija. Komunikacija, podrška i edukacija su ključni za pomoć deci da se izbore sa strahovima i osećaju sigurno u takvim trenucima.

Milan Petrović avatar