ZAŠTO SRPSKE FIRME HRLE U HONG KONG: Zbog čega svi žele da završavaju poslove upravo ovde?

Milan Petrović avatar

Ofšor poslovanje je postalo popularno među srpskim biznismenima, pri čemu su Kipar, Hong Kong i Singapur trenutno najtraženije destinacije. Razlog za to je što ofšor zone nude različite pogodnosti, kao što su niže poreske stope, jednostavnije procedure za osnivanje kompanija i otvaranje bankovnih računa, kao i benefite poput lakšeg upravljanja sredstvima i mogućnosti za uštedu na PDV-u.

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević ističe da je većina multinacionalnih kompanija razgranata i ima sedišta na različitim mestima, te da imaju korist od posedovanja ofšor kompanija prilikom planiranja transakcija. Benefit ofšor poslovanja može biti i u isplati dividendi, reorganizaciji kao i otvaranju bankovnih računa u drugim zemljama. Međutim, treba imati u vidu da se ofšor zone često koriste za pranje novca ili nezakonite aktivnosti.

Najnoviji podaci NBS o platnom prometu sa inostranstvom pokazuju da su građani Srbije u periodu od januara do avgusta 2020. godine izvršili plaćanja prema ofšor zonama u vrednosti od 731,1 miliona evra. Najviše transakcija obavljeno je sa Hong Kongom, Singapurom, Britanskim Devičanskim Ostrvima, Libanom i Lihtenštajnom. Najviše plaćanja su obavila preduzeća koja se bave proizvodnjom sirovog gvožđa, čelika i ferolegura, eksploatacijom ruda, trgovinom na veliko, proizvodnjom računara i eksploatacijom sirove nafte.

Ofšor kompanije će uvek postojati, ali je važno napomenuti da su države koje se tretiraju kao ofšor zone uvek na oprezu kako bi sprečile zloupotrebu i privukle nove kompanije. Svetski trendovi pokazuju da je poslovanje sve više globalno što može dovesti do novih vrsta transakcija koje mogu biti teško praćene. Važno je balansirati između prednosti i rizika koje ofšor poslovanje nosi i prilagoditi se svetskim trendovima kako bi se iskoristile sve mogućnosti koje ova praksa nudi.

Milan Petrović avatar