Završena debata, različiti tonovi na plenarnom zasedanju u Strazburu

Milan Petrović avatar

Poslanici Evropskog parlamenta raspravljali su o trenutnoj situaciji u Srbiji tokom plenarnog zasedanja u Strazburu. Ova rasprava je privukla pažnju kako evropskih poslanika, tako i evropske komesarke za proširenje, Marte Kos. Tokom debate, različiti tonovi su se čuli kada je u pitanju Srbija, s jedne strane oštri kritičari vlade predsednika Aleksandra Vučića, dok su s druge strane bili i oni koji su iznosili pomirljivije stavove.

Jedan od ključnih zaključaka rasprave bio je naglasak na značaju mirnih okupljanja kao evropske vrednosti. Poslanici su se složili da je neophodno istražiti napade na studente i građane koji su mirno protestovali, kao i da se utvrdi odgovornost za tragediju u Novom Sadu kada je prilikom rušenja železničke stanice poginulo 15 ljudi. Ova pitanja su postavljena kao prioriteti koje bi trebalo razmotriti u daljim debatama.

Mnogi poslanici su izneli predloge o tome kako Srbija može da unapredi svoju situaciju. Predložena je formacija tehničke vlade koja bi pripremila naredne izbore. Tokom debate, istaknuto je da su sadašnji protesti najveći od pada Slobodana Miloševića, a mnogi su izrazili podršku studentima u njihovim zahtevima protiv korupcije. Pored toga, bilo je i kritika upućenih Evropskoj komisiji, posebno predsednici Ursuli fon der Lajen, zbog njene bliskosti s Vučićem.

Marta Kos je naglasila da put Srbije ka EU može doneti rešenja za mnoga pitanja koja su suština zahteva demonstranata. Ona je istakla važnost reformi koje bi ojačale borbu protiv korupcije, obezbedile nezavisnost sudstva, odgovornost institucija, transparentne javne nabavke, kao i promovisale medijske slobode i pluralizam. Ove reforme, prema njenim rečima, su ključne za unapređenje izbornih uslova u Srbiji.

Lukas Furlas, poslanik iz redova Evropske narodne partije, izjavio je da Srbija predstavlja stub stabilnosti na Zapadnom Balkanu i deo evropske porodice. On je naglasio da je Evropski parlament tu da pomogne Srbiji u suočavanju sa izazovima na putu ka EU, kao i da srpski narod zna šta treba da uradi kako bi postao deo evropske zajednice. Furlas je naglasio da će EU podržati Srbiju u tom procesu.

U međuvremenu, Tonino Picula, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, ukazao je na to da se u zemlji svedoči političkoj krizi koja zahteva politička rešenja. On je istakao da rešenja ne mogu biti proterivanje građana EU ili neutemeljene optužbe za strano uplitanje. Prema Piculi, pre novih izbora neophodne su reforme izbornog sistema u skladu s preporukama OSCE-a i Veća Evrope.

Sam događaj u Evropskom parlamentu završio je ovom temom, barem u kontekstu trenutnog zasedanja, s obzirom na to da nije usvojena nijedna rezolucija ili dokument, već je rasprava ostala na nivou diskusije. Važno je napomenuti da je tokom debate prisustvovala i delegacija Srpskog parlamenta, koja je imala priliku da prati raspravu sa balkona, dok se u narednim danima u Strazburu održava sastanak između delegacija Srpskog parlamenta i Evropskog parlamenta.

Ova rasprava u evropskim institucijama ukazuje na to koliko je važno da se pitanje Srbije i njenog napretka ka EU ne zaboravi, kao i na potrebu za stalnim dijalogom i saradnjom između Srbije i Evropske unije. U svetlu trenutnih događaja, jasno je da će se pažnja na Srbiju nastaviti, a očekivanja od reformi i odgovornosti vlasti ostaju visoka.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: