Crna Gora je nedavno podnela dva amandmana na Rezoluciju o Srebrenici, a to je izazvalo različite reakcije i kontroverze u regionu. Dok vlada Crne Gore tvrdi da amandmani imaju za cilj da individualizuju krivicu, striktno poštuju Dejtonski sporazum i umire tenzije u regionu, mnogi analitičari smatraju da će oni više izazvati negativne reakcije nego što će smiriti situaciju.
Srećko Đukić, bivši diplomata, smatra da je nejasno šta se postiže amandmanima i da je već potvrđeno da se krivica za zločin genocida individualizuje u samoj Rezoluciji. On sumnja da će Crna Gora uspeti da postigne svoj cilj i očekuje da amandmani prođu kroz Generalni sekretarijat UN-a radi pravne procene. Ističe da jezička gimnastika može da se vrati kao bumerang.
S druge strane, Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, veruje da su amandmani koje je predložila Crna Gora više za domaću upotrebu, kako bi se umirila domaća javnost koja smatra da podržavanjem Rezolucije čini akt protiv Srbije. On naglašava da Dejtonski sporazum mora biti poštovan, ali da tekst rezolucije ne spominje ni srpski narod, ni Srbiju ni Republiku Srpsku.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije, nije oduševljen crnogorskim amandmanima, ocenjujući ih kao pokušaj „pranja savesti“ kako ne bi izgledalo da su protiv Srbije. On naglašava da će Srbija meriti odnos prema drugim državama na osnovu njihovog stava o ovoj rezoluciji i da će se boriti za nove prijatelje.
Uprkos ovim kontroverzama, Vlada Crne Gore tvrdi da amandmani služe kako bi se sprečilo bilo kakvo manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda, te da se onemogućava proglasiti jedan narod genocidnim. Prvi amandman naglašava individualizaciju krivice za zločin genocida, dok drugi potvrđuje nepovredivost Dejtonskog sporazuma. RTCG navodi da drugi amandman dodatno afirmiše postojanje Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.
Ukupno gledano, ovi amandmani su izazvali podeljene reakcije i kontroverze u regionu, a ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će uspeti da umire tenzije ili dodatno izazove probleme.