Predsednik Albanije Bajram Begaj pozvao je zemlje koje nisu priznale Kosovo da to učine na novogodišnjem prijemu za predstavnike diplomatskog kora u Albaniji. On je istakao da je Kosovo nepovratna realnost i da je važno da se prizna kao nezavisna država. Begaj je naglasio da rešavanje otvorenih pitanja između Beograda i Prištine nije samo političko, već i bezbednosno pitanje za region i Evropu, te da Albanija podržava dijalog dve strane. On je takođe istakao važnost normalizacije odnosa i međusobnog priznanja između Beograda i Prištine.
Albanija je jedna od 116 zemalja koja priznaje Kosovo kao nezavisnu državu, a ta lista uključuje većinu članica Evropske unije i NATO-a. Međutim, neke zemlje poput Rusije, Kine, Indije, Španije, Grčke i Slovačke ne priznaju Kosovo kao zasebnu državu. To je pitanje koje i dalje izaziva napetosti i kontroverze u međunarodnoj zajednici.
Kosovo se proglasilo nezavisnim od Srbije 2008. godine, nakon što je prošlo deset godina pod međunarodnom upravom UN-a. Međutim, Srbija i dalje ne priznaje tu nezavisnost i smatra Kosovo svojom pokrajinom. To je pitanje koje dugo traje i zahteva više strpljenja, pregovora i diplomatije kako bi se postiglo obostrano prihvatljivo rešenje.
Dijalog između Srbije i Kosova je u toku i postigao je određeni napredak, ali još uvek postoji mnogo otvorenih pitanja koja treba rešiti. Pitanja kao što su status severnog dela Kosova, pravni i politički okvir zajednice srpskih opština, kao i ekonomska saradnja i sloboda kretanja ljudi i robe, i dalje su predmet pregovora. Evropska unija igra ključnu ulogu u olakšavanju dijaloga i podsticanju obe strane da pronađu obostrano prihvatljivo rešenje.
Poziv predsednika Albanije za priznanje Kosova od strane zemalja koje to još nisu učinile dolazi u vreme kada se odnosi između Beograda i Prištine nalaze u osetljivoj fazi. Prošlogodični sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa između dve strane, koji je postignut pod posredovanjem Sjedinjenih Američkih Država, otvorio je put ka poboljšanju odnosa, ali su mnogi ključni politički i bezbednosni problemi još uvek nerešeni.
Za zemlje koje se još uvek kolebaju oko pitanja priznanja Kosova, postoji nekoliko faktora koji treba uzeti u obzir. Prvo, Kosovo je postiglo značajan napredak u izgradnji svojih institucija i unapređenju vladavine prava, uprkos izazovima sa kojima se suočava kao mlada država. Drugo, priznanje Kosova bi moglo pozitivno uticati na regionalnu stabilnost i unapređenje odnosa između Balkanskih zemalja. Treće, odluka o priznavanju Kosova ima dalekosežne političke, ekonomske i bezbednosne posledice koje bi mogle uticati na širu međunarodnu zajednicu.
Međutim, ovo je kompleksno pitanje i zemlje imaju različite prioritete i političke interese koji utiču na njihovu odluku da priznaju Kosovo ili ne. Mnoge zemlje su zabrinute zbog mogućih posledica priznanja Kosova na njihove odnose sa Srbijom i Rešenje ovog pitanja zahteva diplomatski pristup i uzajamno poštovanje suvereniteta i integriteta država.
Sve u svemu, pitanje priznanja Kosova i rešavanja odnosa između Beograda i Prištine ostaju ključni izazovi za međunarodnu zajednicu. Poziv predsednika Albanije predstavlja samo jedan od mnogih koraka ka postizanju obostrano prihvatljivog rešenja ovog kompleksnog i osetljivog pitanja. Nadamo se da će dijalog, diplomatija i trpeljivost voditi ka konačnom rešenju koje će doneti mir, stabilnost i prosperitet regionu i šire.