Srbija i dalje beleži konstantan rast građevinskih aktivnosti, sa 2.723 izdate građevinske dozvole tokom aprila ove godine, što je povećanje od 38,1 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Većina dozvola, tačnije 79,3 odsto, odnosi se na zgrade namenjene stanovanju. U istom mesecu, prijavljena je izgradnja 3.723 stana, sa prosečnom površinom od 72,0 kvadrata.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najveća građevinska aktivnost očekuje se u Beogradskoj oblasti, sa učešćem od 30,6 odsto, dok slede Južnobačka (14,2 odsto), Sremska (9,8 odsto), Borska (5,8 odsto), Severnobačka (4,8 odsto) i Mačvanska oblast (4,4 odsto). Ostale oblasti imaju učešće od 0,1 do 3,2 odsto.
Stručnjaci za trgovinu nekretninama upozoravaju da brojke o izdatim dozvolama ne odražavaju pravo stanje na tržištu, jer je tražnja u padu već neko vreme. Stabilizacija tržišta očekuje se u trećem kvartalu ove godine. Iako je rast cena kvadrata zaustavljen, tržište i dalje ima nepovoljne uslove kada su cene u pitanju.
Podaci sa terena pokazuju da su kupci spori u donošenju odluka o kupovini stanova po visokim cenama. Realizacija kupoprodaje se ostvaruje u slučajevima gde su prodavci spustili svoja nerealna očekivanja po pitanju cene nekretnina. Visoke cene, priuštivost stambenih kredita i usporen rast građevinskih projekata igraće važnu ulogu u određivanju buduće potražnje na tržištu.
U poređenju sa 2022. godinom, prošle godine je bilo čak 30 odsto manje kupaca na tržištu nekretnina. Drastičan pad u broju kupaca zabeležen je i na Zlatiboru. U Beogradu postoje atraktivni projekti sa dinamikom prodaje, dok se u Novom Sadu čini da se gradi više nego što se traži.
U narednom periodu, trend pada prometa i manji broj kupaca mogli bi uticati na cene nekretnina, smatraju stručnjaci. Domaće tržište nepokretnosti je već u drugoj polovini 2022. godine ušlo u mirniju fazu, te se očekuje da se tržište stabilizuje u narednim mesecima. Očekuje se da će broj izdatih građevinskih dozvola nastaviti da raste, ali će tražnja i cene nekretnina biti pod pritiskom zbog manjeg broja kupaca i usporenog rasta tržišta.