Izvršni direktor kompanije „Rio Tinto“, Jakob Štausholm, pozdravio je odluku Vlade Srbije o ponovnoj primeni Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta „Jadar“. Štausholm je istakao da život u dolini Jadra može da se nastavi neometano uporedo sa podzemnim rudarenjem i preradom ruda litijuma. Kompanija „Rio Tinto“ tvrdi da će poštovati stroge standarde zaštite životne sredine tokom realizacije projekta.
U intervjuu za Politiku, Štausholm je odgovorio na pitanje o početku eksploatacije litijuma ili ostanaku kompanije u Srbiji. Rekao je da pred kompanijom stoje brojni koraci koje treba ispuniti, uključujući razvoj projekata u pravnom smislu, izradu studije o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid, završetak ekonomske procene projekata i dobijanje neophodnih dozvola i odobrenja. Svi ovi koraci moraju biti sprovedeni kako bi se postigli strogi standardi zaštite životne sredine u skladu sa propisima Srbije i EU.
Projekt „Jadar“ uključuje eksploataciju litijuma, borata i drugih minerala i nalazi se u zapadnom delu Srbije. Litijum se koristi za proizvodnju baterija za električne automobile i druge električne uređaje. Rio Tinto planira uložiti više od milijardu evra u ovaj projekat, koji bi mogao postati jedan od najvećih rudarskih projekata u Evropi. Planira se da se područje ekološki obnovi nakon završetka eksploatacije kako bi se sačuvala priroda i okolina.
Prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta „Jadar“ bio je usvojen 2019. godine, ali je povučen nakon protesta građana zbog zabrinutosti za životnu sredinu i stanovnike doline Jadra. Nakon revizije plana i konsultacija sa stručnjacima, Vlada Srbije je odlučila da ponovo primeni plan kako bi omogućila nastavak projekta uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.
Rio Tinto je globalna kompanija koja se bavi eksploatacijom resursa kao što su metali, minerali i energija. Kompanija je prisutna u više od 35 zemalja širom sveta i zapošljava više od 47.000 ljudi. Rio Tinto se zalaže za održivo poslovanje i transparentnost u radu, te poštuje zakone i propise zemalja u kojima posluje.
Litijum je postao ključan mineral u modernom svetu zbog povećane potrebe za baterijama za električne automobile, mobilne telefone i druge uređaje. Srbija je prepoznata kao zemlja sa značajnim rezervama litijuma, a projekat „Jadar“ bi mogao pomoći zemlji da postane važan igrač na tržištu ovog minerala. Eksploatacija litijuma donosi ekonomske koristi, ali istovremeno izaziva zabrinutost zbog mogućeg negativnog uticaja na životnu sredinu i lokalno stanovništvo.
Uprkos kontroverzama oko projekta „Jadar“, Rio Tinto ističe da će poštovati najviše standarde zaštite životne sredine i da će raditi u saradnji sa lokalnim zajednicama kako bi osigurali održivu eksploataciju minerala. Kompanija planira zaposliti lokalno stanovništvo i pružiti obuke i edukaciju kako bi poboljšala ekonomske i društvene uslove u dolini Jadra.
Odluka Vlade Srbije o ponovnoj primeni Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta „Jadar“ pokazuje da postoji politička podrška za ovaj projekat i da će se nastaviti razvoj rudarske industrije u zemlji. Litijum se smatra mineralom budućnosti zbog svoje važnosti u tehnološkom i ekološkom sektoru, te će Srbija imati priliku da postane važan igrač na globalnom tržištu ovog minerala.
Kompanija Rio Tinto obećava transparentnost u radu i saradnju sa lokalnom zajednicom kako bi osigurala održivi razvoj i zaštitu prirode. Projekat „Jadar“ bi mogao doneti značajne ekonomske koristi Srbiji i poboljšati kvalitet života stanovnika doline Jadra, uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine. Srbija će imati priliku da iskoristi svoje prirodne resurse na održiv način i postane lider u proizvodnji litijuma u Evropi.