Cene zlata su zabeležile pad od 0,4 odsto, opadajući sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci, nakon odluke predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa da iz recipročnih carina izuzme pametne telefone i računare. Ova odluka je izazvala promene na tržištu, a cena zlata je danas iznosila 3.223,12 dolara po unci. „Goldman Saks“ ostaje jedan od najoptimističnijih investicionih banaka kada je reč o budućim kretanjima cena zlata, kako prenosi Rojters.
Analitičari „Goldman Saksa“ ukazuju na povećanu potražnju centralnih banaka i rastuće rizike od recesije kao glavne faktore koji bi mogli uticati na cenu zlata u narednim godinama. Prema njihovim prognozama, očekuje se da će cena zlata do kraja 2025. godine dostići nivo od 3.700 dolara po unci. Ovaj optimizam može se delimično objasniti i trenutnim kretanjima na tržištu američkog dolara, koji je pao na najniži nivo u poslednje tri godine. Ovaj pad čini zlato jeftinijim za strane kupce, što može dodatno povećati potražnju.
Pored zlata, kretanja cene drugih plemenitih metala takođe pokazuju zanimljive trendove. Vrednost srebra je porasla za 0,3 odsto, dostigavši cenu od 32,35 dolara po unci. Cena platine je zabeležila rast od 0,9 procenata i sada se kreće oko 951,46 dolara, dok je paladijum porastao za 1,7 odsto i dostigao nivo od 931,43 dolara. Ovi podaci ukazuju na to da se plemeniti metali generalno kreću u pozitivnom pravcu, uprkos padovima cene zlata.
Tržište plemenitih metala tradicionalno reaguje na promene u ekonomskim uslovima, kao što su inflacija, kamatne stope i globalni ekonomski pokazatelji. U trenutnim uslovima, investitori često traže sigurnije opcije, što zlato i druge plemenite metale čini privlačnijim. U svetlu ovih informacija, analitičari će nastaviti da prate tržište i procene buduće trendove.
Ukratko, iako je cena zlata trenutno pala, očekivanja ostalih analitičara i institucija kao što je „Goldman Saks“ ostaju pozitivna. Mnogi veruju da će zlato i dalje ostati atraktivna investicija, posebno u svetlu globalnih ekonomskih nesigurnosti i rastuće potražnje od strane centralnih banaka. U narednim mesecima, kretanja na tržištu i dalje će biti pod budnim okom investitora i analitičara, koji će nastaviti da prate kako se situacija razvija.
Investitori se nadaju da će trenutni pad cena zlata predstavljati priliku za kupovinu pre nego što se očekivana korekcija cene dogodi, dok se tržište nastavlja prilagođavati novim ekonomskim realnostima.