Zmije preplavile Srbiju: Zmijolovac Vladica objašnjava kako da prepoznate otrovnicu

Milan Petrović avatar

Zmije su već počele da se „sunčaju“ zbog čega njihov najveći hvatač Vladica Stanković upozorava građane na oprez, pogotovo sada kada su tokom mini prazničnog odmora u prirodi. Vladica za „Blic“ kaže da zmije u rupe neće vratiti ni najavljena kiša s obzirom na to da se temperatura neće drastično spustiti, a poručuje da kod lekara treba da odu oni i koje je ujela neotrovna.

Stanković objašnjava za „Blic“ da su zmije odavno krenule da izlaze usled lepog vremena i da ih sada ima u većem broju jer im je prethodni nalet lošeg vremena presekao aktivnost.

– Već su krenule, ima ih više. Ljudi me zovu iz svih krajeva Srbije. Ima i poskoka – kaže Vladica Stanković za „Blic“, koji je inače vatrogasac i predsednik predsednik Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine “Poskok”.

Savetuje svima koji borave u prirodi da obrate pažnju malo više, jer zmije unazad nekoliko dana nisu bile aktivne.

– Više nisu usporene kao što su bile u prethodnom periodu, a tek neće biti sa dolaskom viših temperatura, pa će zmije postati naša svakodnevica. Neće ih oterati ni najavljena kiša, jer temperature neće biti drastično niske – kaže Vladica i podseća da u Srbiji ima 10 vrsta zmija.

– Posebno treba obratiti pažnju na otrovnice. Poskok je jedna od prepoznatljivih otrovnih zmija u Srbiji. Prepoznaje se po romboidima, rogu na glavi, i po tome što narastu od 70 do 80 centimetara.

Sagovornik „Blica“ kaže da kod lekara treba otići bez obzira na to da li je došlo do ujeda neotrovne ili otrovne zmije, a o čijem ujedu se radi može se prepoznati, upravo, po izgledu ujeda.

– Otrovne zmije na mestu ujeda ostavljaju dva uboda, dve rupe, koje su lako prepoznatljive. Ujed neotrovne zmije izgleda kao da vas je neko ogrebao, kao noktom kada se ogrebete. Kod lekara treba otići i ako vas neotrovna ujede jer, ona može da napravi bakteriološki problem kao krpelj. Može da se hrani nekim glodarom koji je zarazan, pa da dođe do infekcije. Dakle, bez obzira na to što se ne radi o otrovnici, opet može da nas zarazi. Retko se dešava, ali dolazi i do takvih problema – objašnjava Vladica za „Blic“.

Prema njegovim rečima, otrovnih zmija ima na planinama, šarka boravi najčešće iznad 600 metara nadmorske visine, a poskoka možemo svuda da nađemo.

On apeluje na ljude da, ukoliko zateknu zmiju na trotoaru ili u neposrednoj blizini, ne pokušavaju da je dodirnu ili sklone jer mogu da je izazovu na napad.

Podseća i da su zmije zaštićena vrsta.

– Zmije nas vide kao predatora. Zato šište i zvukom nas upozoravaju da ih ugrožavamo. Kad ih sretnemo, treba da ostanemo pribrani.

Svima koji idu u prirodu, pogotovo u udaljenija mesta, savetuje sa sobom ponesu erius ili preseing, lekove protiv alergije, koji sprečavaju gušenje i druge neželjene reakcije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: